Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Wyprawa w świętokrzyskie

Zwiedziliśmy Muzeum Instrumentów w Szydłowcu, wspięliśmy się na Skałki Niekłańskie, oddaliśmy hołd majorowi Dobrzańskiemu ps. Hubal nawiedzając szaniec wzniesiony w miejscu, gdzie zginął.

Nasza wycieczka rozpoczęła się od wizyty w Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, które znajduje się w pięknym, renesansowym zamku. Muzeum oferuje imponującą kolekcję tradycyjnych polskich instrumentów ludowych. Eksponaty były nie tylko interesujące wizualnie, ale również edukacyjne, ukazując różnorodność muzyczną regionów Polski. Szczególne wrażenie zrobiły na mnie dud, lirę korbową oraz różnorodne instrumenty perkusyjne. Każdy z nich miał swoją unikalną historię, a przewodnik z pasją opowiadał o ich znaczeniu w kulturze ludowej. Dowiedzieliśmy się, jak te instrumenty były używane w codziennym życiu i podczas świąt, co pozwoliło nam lepiej zrozumieć dziedzictwo muzyczne Polski.
Kolejnym przystankiem były Skałki Niekłańskie, które stanowią prawdziwy cud natury. Znajdują się one w malowniczej okolicy, otoczonej lasami. Skałki te to formacje piaskowcowe, które powstały w wyniku procesów erozyjnych. Ich niezwykłe kształty i struktury przyciągają zarówno miłośników wspinaczki, jak i fotografów. Spacerując po tym terenie, można było poczuć prawdziwą bliskość z naturą. Warto było wdrapać się na wyższe partie skał, skąd rozciągał się wspaniały widok na okolicę. Ta część wyprawy dostarczyła nam nie tylko doznań estetycznych, ale również chwil relaksu na łonie przyrody.
Na zakończenie odwiedziliśmy "Szaniec Hubala" wzniesiony w miejscu śmierci majora Henryka Dobrzańskiego pseudonim "Hubal" - legendarnego dowódcy wydzielonego oddziału Wojska Polskiego, który nie złożył broni i nie zdjął munduru jesienią 1939 roku, ale walczył do wiosny 1940 roku z niemieckim najeźdźcą siejąc postrach wśród Niemców, a Polakom niosąc nadzieję, że Polska nie zginęła i się uwolni od okupanta. Szaniec to miejsce niezwykłe. Czuć w nim ducha historii i patriotyzmu. Przewodnik Andrzej Grajczyk opowiadał o odwadze i poświęceniu Hubala, który mimo trudnych warunków kontynuował walkę z okupantem. Szaniec, choć skromny, jest ważnym symbolicznym miejscem świadczącym o sile i niezłomności ducha tych, którzy nigdy się nie poddali.
Wyprawa była niezwykle pouczająca. Każde z odwiedzonych miejsc miało swój unikalny charakter i dostarczyło niezapomnianych wrażeń. Muzeum w Szydłowcu pozwoliło nam zgłębić polskie tradycje muzyczne, Skałki Niekłańskie zachwyciły pięknem i wyjątkowością natury, a Szaniec Hubala przypomniał o ważnych wydarzeniach w historii Polski. Przeżyliśmy nie tylko podróż w przestrzeni, ale i w czasie, która wzbogaciła naszą wiedzę i świadomość kulturową i patriotyczną.
Niklas Kobus

Wyprawa była wydarzeniem organizowanym dla uczestników projektu „Szukamy pomysłu na życie” dofinansowanego ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach Program Równać Szanse oraz projektu „JulKlandia. Pedagogika niekonwencjonalna w Gminie Wyszków w 2024 roku” 

Umieszczono: 29.11.2024 r., godz. 21.15

Nasi Darczyńcy

  • Gmina Wyszków
  • Równać Szansę
  • Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności
  • Fundacja Civis Polonus
  • 5 o'clock The School of English - Szkoła językowa w Wyszkowie
  • Fundacja Wspólna Droga - United Way Polska
  • Kapitał Ludzki - Unia Europejska, Europejski Fundusz Społeczny