Młodzież bardzo żywiołowo zareagowała na możliwość wyjazdu i od rana czekała w gotowości. Od samego wejścia do autokaru zadawali pytania pedagogom i snuli domysły, co ich czeka… Już sama trasa do gminy Łyse prowadząca przez Nowogród była dla nich interesująca. W zasięgu wzroku pojawiły się pierwsze bociany, wzdłuż drogi widać było pagórki, a w nich ukryte forty wybudowane w 1939 r. Niektóre z nich odsłonięte, z wyraźnymi śladami walk. Szczególnie imponująco wyglądał fort w Nowogrodzie – duży, z kopułą pancerną. W pobliżu fortu stał czołg, co bardzo zainteresowało najmłodszego uczestnika naszego wyjazdu.
Gdy dojeżdżaliśmy do samej miejscowości Łyse, miny nam zrzedły. Młodzi zaczęli wybrzydzać: „Eee, kościoły? Dużo ludzi… Co my tu będziemy robić?”. Jednak na miejscu, gdy ruszył korowód z palmami, a w nim młodzież i dorośli w różnobarwnych strojach kurpiowskich, wtedy oczy im się szeroko otworzyły i na buźkach pojawiły się rogale uśmiechów, a w ślad za nimi pytania, czy będą mogli sobie porobić zdjęcia. Oczywiście pozwoliliśmy im na to. Czas pobytu wszystkim nam minął niesamowicie szybko. Na uczestnictwie w uroczystej liturgii, a potem na spacerach pomiędzy straganami pełnymi regionalnych wyrobów – rękodzieła, dekoracji, wypieków i najrozmaitszych własnoręcznie wykonanych produktów żywnościowych.
Kontynuacja spotkań z kulturą i obyczajami kurpiowskimi nastąpiła po Świętach Wielkanocnych. Uczestnicy wyjazdu do miejscowości Łyse przeżyli kolejne spotkanie z twórczością kurpiowską i wzięli udział w degustacji potraw regionalnych na w Wyszkowie, w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej, podczas wieczorów zatytułowanego „Kurpiowskie Fajowskie”.
Andrzej Grajczyk Opracowanie i publikacja: Artur Laskowski
Grupa pedagogiki niekonwencjonalnej działa w ramach projektu dofinansowanego przez gminę Wyszków i realizowanego od 2015 roku przez Fundację Nad Bugiem.