Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Spotkanie z Powstańcem Warszawskim

Młodzież mogła porozmawiać z majorem Jakubem Nowakowskim ps. Tomasz – 99-letnim uczestnikiem Powstania Warszawskiego

Do spotkania doszło dzięki Oskarowi Chmielowi, który marzył o tym, by móc nawiązać bezpośredni kontakt z uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Stało się to możliwe dzięki przypadkowi. Podczas zawodów nawiązał kontakt z Kamilem Twardowskim, wolontariuszem Muzeum Powstania Warszawskiego, który od dłuższego czasu opiekował się jednym z Powstańców – regularnie go odwiedzał, miał z nim stały kontakt. I to za jego pośrednictwem zostało umówione spotkanie.
Aby lepiej przygotować się do spotkania i wejść w nastrój, wcześniej przez ponad 2 godziny zwiedzaliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego. To był bardzo ciepły, letni dzień, a mieszkanie Powstańca nieduże, dlatego spotkaliśmy się na zielonym skwerze blisko kamienicy, w której mieszkał.
Mjr Jakub Nowakowski ps. Tomasz to polski zoolog, doktor nauk biologicznych, działacz konspiracji niepodległościowej w czasie II wojny światowej, uczestnik Powstania Warszawskiego. Urodził się 4 grudnia 1924 roku w Warszawie. W momencie wybuchu powstania, w związku z odcięciem Żoliborza, nie mógł stawić się na miejsce zgrupowania swojej macierzystej jednostki i dlatego walczył w szeregach plutonu 226 Zgrupowania „Żniwiarz” II Obwodu „Żywiciel” (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej. Brał udział między innymi w ataku na Dworzec Gdański, w trakcie próby połączenia Żoliborza ze Starym Miastem. Po upadku powstania trafił do niewoli niemieckiej (nr jeniecki 45570) - Stalagu XI A Altengrabow.
Major ujął wszystkich przedwojenną kurtuazją, szarmanckością, niesamowitym poczuciem humoru, imponującą pamięcią. Cytował z pamięci obszerne fragmenty poematu, który napisał w trakcie trwania Powstania Warszawskiego. Śpiewał piosenki powstańcze. Opowiadał o zdarzaniach z czasów młodości, okupacji, powstania, jakby wydarzyły się wczoraj, jakby rozmawiał ze swoimi koleżankami i kolegami z okopów i warszawskich ruin.
Młodzież była zasłuchana i zapatrzona w bohatera (on sam nim się nie czuje, ale w oczach młodych nim jest!). I zapamięta to spotkanie na całe życie.

Spotkanie zostało zorganizowane dla uczestników projektu pn. „Szukamy pomysłu na życie” dofinansowanego ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach Programu Równać Szanse.

Umieszczono: 29.11.2024 r., godz. 20.49

Nasi Darczyńcy

  • Gmina Wyszków
  • Równać Szansę
  • Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności
  • Fundacja Civis Polonus
  • 5 o'clock The School of English - Szkoła językowa w Wyszkowie
  • Fundacja Wspólna Droga - United Way Polska
  • Kapitał Ludzki - Unia Europejska, Europejski Fundusz Społeczny