Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Nocny marsz survivalowy

W kompletnych ciemnościach, leśnymi ścieżkami Puszczy Kamienieckiej, forsując przeszkody wodne maszerowała grupa młodzieży prowadzona przez niezrównanego przewodnika Andrzeja Grajczyka. Dokąd? By dotrzeć do nocnego miejsca biwakowania. Czemu? By przeżyć przygodę, którą każdy będzie długo i z ożywieniem wspominać.

Tego rodzaju marsze są organizowane niemal nieprzerwanie od wielu lat w końcu października lub z początkiem listopada z inicjatywy Andrzeja Grajczyka. Od ponad 10 lat organizuje je pod auspicjami Fundacji nad Bugiem. Głównymi uczestnikami wyprawy są młodzi wspierani w swoim rozwoju i procesie wychowania metodą streetworkingu. 
Tegoroczny marsz rozpoczął się na skraju miejscowości Jerzyska, a pierwszy przystanek miał miejsce przy leśnej mogile upamiętniającej tragiczną w skutkach potyczkę polskich partyzantów z wojskami niemieckimi w sierpniu 1944 roku. Następnie grupa powędrowała leśnymi duktami, sforsowała dwie przeszkody wodne, napotkała tajemniczą grupę okapturzonych, zastygłych w bezruchu mimów czuwających nad rozpalonym ogniskiem. Wędrowali ramię w ramię, pomagając sobie nawzajem przy pokonywaniu przeszkód, przedzieraniu się przez zarośla, forsowaniu przeszkód, aż wreszcie dotarli na miejsce biwakowania. Zebrali sprawnie drewno, rozpali ognisko, otoczyli je szczelnie parawanem z płacht biwakowych, powyjmowali z plecaków karimaty i śpiwory i rozłożyli obozem. Wtedy nadszedł czas na delektowanie się ciepłem i blaskiem ognia, smażenie i zajadanie kiełbasek, a przede wszystkim na dzielenie się wrażeniami z zakończonego marszu. Gdy zmęczenie zaczęło brać górę wszyscy za wyjątkiem czuwających nad ogniem zaszyli się w śpiworach i zasnęli.
Noc i poranek były bardzo pogodne. Dzięki temu nocny biwak sprawił wszystkim wiele frajdy, a cała wyprawa przyniosła wiele satysfakcji, o czym z wypiekami na twarzy zapewniał każdy z uczestników podczas porannego podsumowania. 
Wyprawa była wydarzeniem organizowanym dla uczestników projektu „Szukamy pomysłu na życie” dofinansowanego ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach Programu Równać Szanse oraz projektu „JulKlandia. Pedagogika niekonwencjonalna w Gminie Wyszków w 2024 roku” finansowanego ze środków Gminy Wyszków

Umieszczono: 27.11.2024 r., godz. 23.05

Nasi Darczyńcy

  • Gmina Wyszków
  • Równać Szansę
  • Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności
  • Fundacja Civis Polonus
  • 5 o'clock The School of English - Szkoła językowa w Wyszkowie
  • Fundacja Wspólna Droga - United Way Polska
  • Kapitał Ludzki - Unia Europejska, Europejski Fundusz Społeczny